POSITION PAPER

A European Parliament Delegation of seven MEPs is visiting Tirana today, 28 October 2013, to take part in the 6th EU – Albania Stabilisation and Association Parliamentary Committee. The Delegation is chaired by Eduard KUKAN (EPP, SK). Fight against corruption, reforms of the judiciary and of public administration are among the main subjects up for discussion.

At this occasion, our two associations, “Pronësi me Drejtësi” and “Bregdeti” issue a Position Paper, asking the European Parliament to make the solution to the problems affecting property rights in Albania a priority and a strong precondition to the integration processes.

Here is the full text of the Position Paper:

As long as properties confiscated by communist regime are not restituted, Albanian Constitution is being violated, corruption based on property mismanagement will continue to thrive, property titles remain insecure and no serious investor will dare invest in Albania.

20 years from the acceptance of the principle of restitution of properties unjustly confiscated by communist regime and the adoption of pertinent legislation, the Albanian State still does not apply its constitutional obligations:article 181 and 41 of the Constitution. Decisions of the European Court of Human Rights are not executed either and a pilot judgment procedure was initiated in July 2012.

Free elections unfortunately have not solved the problem. The self-declared right and left have used political power to consolidate their own economic power. Both parts have abused the rights of legitimate owners. More than 6000 people have been killed in conflicts related to the non-observance of the property titles in the past 22 years according to Albanian Police and NGOs.

Abuses and mismanagement of property rights are an everyday problem and affect a larger number of people. Violation of the rule of law and abuses at the different offices dealing with property rights or in Courts happen on an everyday basis. Albania attracts a very low level of foreign direct investment due to insecurity of property rights, according to the World Bank.

The Government’s so-called Strategy for property rights is flawed as it ignores the Constitution, prioritizes without condition or limitation the legalization of illegal acquisitions of properties and postpones without any guarantee of success the restitution of properties to rightful owners, contrary to articles 181 and 41 of the Constitution, to legislation and to jurisprudence.

The solution to the problem of property starts with respect of the Constitution and invalidation of all acts done in violation to it. Legalisations should only be considered after restitution has been realized and subject to conditions and limitations. Full and immediate financial compensation of rightful owners should only apply in the case of properties used for public needs.

We are convinced that democracy and stability in Albania will prosper if the European Parliament and other international actors will coordinate their positions and make the solution to the problems affecting property rights in Albania a priority and a strong precondition to the integration processes.

Ky zë u postua te Albanian Authorities, European Court of Human Rights, European Integration, International Organisations (OSCE, World Bank), Posts in English dhe u etiketua si , , , , , , , nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

2 mendime mbi “POSITION PAPER

  1. Problem i madh ai i kompleksit Jon ne Uje te Ftohet Vlore. Gjithe shtypi i alarmuar e i angazhuar.Po ashtu Qeveria e Qeveritaret gjithfaresh, Politikanet, opinionistet, gazetaret etj. Disa televizione private ne te njejten dite e ne te njejten ore angazhohen me lloje lloje argumentesh. Shume prej tyre i servilosen Qeverise, ndersa shume te tjere argumentojne e mbrojne te drejten e prones. Por nuk u shkon mendja te kujtojne se ashtu si vjehrri i Lulit ne shqiperi jane me qindra mije pronare qe shteti u ka marre(grabitur) pronen tokat e trasheguara madje pa asnje aresyetim, mbasi keta pronare nuk kane cenuar asnje plan rregullues e as nje ligj apo rregull, vetem kerkojne pronat e tyre, nderkohe Qeveria i pengon me lloje lloje menyrash e lloje lloje dokumentash qe u kerkon, qe ata te mos mund ti marrin dot e me pas ajo vete te behet pronare e zot i tyre. Katastrofe e vertete qe ndodh vetem ne shqiperi. Evropa ben sehir, e shqeteson korrupsioni, por a ka korrupsion me te madh se sa ky i pronave ?

  2. Pingback: LETER PUBLIKE E SHPREHJES SË QENDRIMIT TË PRONARËVE DREJTUAR AMBASADORIT TË BE Z. ETTORE SEQUI, KOMISIONERIT Z. STEFAN FÜLE DHE AUTORITETEVE TË BE | Defending Property Pursuing Justice Albania

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s