VIDEO

 1. Kujt i përket Bregdeti shqiptar? Dokumentar (frengjisht) – Albanie : A qui la côte ? Monfajon http://blog.viadecouvertes.fr/?p=473
 2. Për të qeshur? Për të qarë : Moszbatimi i vendimeve të Gjykatave, përfshi Strasburgut, mbi pronat. Fiks fare, tetor 2012. Kliko:
 3. Pronat dhe konfliktet, Zeri i Amerikës, prill 2012. Kliko:
 4. Gjykata Kushtetuese – Vendimi për pronat, tetor 2011 Kliko:
 5. Kakomeja protesta  për pronën. Kliko:
 6. Kakomeja protesta  për pronën. Kliko:
 7. http://gazeta-lajmi.info/protesta-e-bregdetit-per-pronen-e-trasheguar/
 8. Kakomeja  investimi dhe problem i pronës i pa zgjidhur . Kliko:
 9. Kakomeja betohet se do marri pronat e trasheguara. Kliko:
 10. Anarkia e pronës në Tiranë. Kliko:
 11. Anarkia institucionale dhe konflikti për pronën buron nga ligji 7501,neni 8 i të cilit shkel të drejtën e pronës së trashëguar. Kliko:
 12. Dukati proteston. Kliko: http://search.yahoo.com/search;_ylt=A0oG7lINQphQAQ8APVRXNyoA?p=protesta%20per%20pronen%20dukati&fr2=sb-top&fr=yfp-t-701
 13. Dukati mish-mashi i ligjeve shkaton padrejtesi dhe protesta. Kliko:
 14. Dukati përplaset me policinë për shkak të pronës. Kliko:
 15. Orikum Vlorë, pushtimet dhe ndërtimet pa leje në bregdet. Kliko:
 16. Ndërtimet paleje në bregdetin e Radhimës Vlorë evidentohen por Shteti nuk vepron. Kliko: 
 17. Zbatimi i ligjit në zonën turistike për prishjen e ndertimeve paleje ne fakt behet sipas interesave korruptive të pushtetarëve. Kliko:
 18. Kur shteti zbaton ligjin prishja e ndertimeve pa leje nuk kundershtohet nga shkelesit e ligjit. Kliko:
 19. Grabitja e bregdetit turistik, krim i organizuar i oligarkise politike. Kliko:
 20. Orikum , perleshje me policine. Kliko:
 21. Orikum , perleshje për pronat. Kliko:
 22. Gjykata liron protestuesit e arrestuar në protesta e Orikumit. Kliko:
 23. Orikumi – Politikanët shfrytëzojnë anarkinë e pronës për fushatë elektorale. Kliko:
 24. Banka Boterore prej nje kohe te gjate eshte e implikuar me pushtetarët grabitqate në procesin e grabitjes se trojeve turistike, me justifikimin e planit lokal te zhvillimit. Kliko:
 25. Problemet e pronës dhe të dosjeve sekrete njihen nga nderkombëtarët por prej 20 vjetësh drejtimi i demokracisë së brishtë shqiptare nga Banka Botërore dhe ndërkombëtarët, vazhdon të jetë i keq dhe deri i papërgjegjshëm. Si pasojë përkeqësohet problemi i pazgjidhur i pronës së grabitur nga komunizmi . Implikimet : tranzicioni zgjatet , korrupsioni pushtetar nuk kufizohet por financohet me paratëe Bankës Botërore. Nëse shteti ligjor është kusht për integrim B.Botërore dhe ndërkombëtarët duhet të veprojnë efektivisht për respektimi e të drejtës së pronës sipas nenit 181 të Kushtetutës. Kliko:
 26. Interviste me Agim Toron. Postuar në Youtube me 23 korrik 2015
Reklama

Postimet Më të Fundit

Nga Kreshnik Spahiu/ 20 fakte juridike, pse turizmi 30 vjet u “dhie nga Koka” dhe jo nga Kokëdhima!

Video horror e Kokëdhimës duke sulmuar turistët spanjoll nuk është rastësi dhe as çmenduri është frut i “pemës” turistike që kemi mbjell 30 vjet.

Ndryshe nga shumë komentues kam bindjen dhe informacionin e nevojshëm që turizmi apo bregdeti shqiptar nuk u shkatërruan nga “Kokdhima” por nga kokat që qeverisën 30 vjet Shqipërinë dhe duke u afruar çdo kënd në debat ju ftoj të gjykoni mbi këto fakte:

1- Ligji i Pronave 7501 jo që nuk i dha zgjidhje të drejtës pronës por shtyu shoqërinë drejt pushtimit, kaosit apo dhunimit të pronave private dhe publike

2- Ligji legalizimeve zyrtarizoi dhe legalizoi pushtuesit e pronave, trojeve dhe pyjeve në bregdet.

3- Ligji urbanistikës ku nuk lejoheshin ndërtime 200 metra afër vijës bregdetare nuk u zbatua kurrë.

4- Ligji i dhēnies fshatrave turistikë për 25 vite me konçesion: masakroi pronat publike dhe bregdetin duke transformuar idenë e hoteleve dhe resorte në banesa që shiteshin pa çertifikatë pronsie

5- Ligji për investimet e huaja jo që nuk afroi por largoi çdo investitor të huaj nga Shqipëria sepse nuk favorizonte aspak futjem e investimeve në bregdet.

A ju kujtohen fshatarët e Kakomesë që dolën në protesta me kazma dhe lopata kundër kompanisë më të fuqishme në Europë?

Shikoni si janë karandisur sot.

Kompania u largua dhe ka përfunduar Porto Montenegron në Malin e Zi, ndërsa katundarët e Kakomesë as lopata s’kanë më sepse gjiri është shndëruar në gërmadhë.

Po rrahjen barbare të biznesmenit Libian që po ndërtonte tek Gjiri Lalzit a ju kujtohet që e larguan me avion spitalor me 22 fraktura thyerjesh kockash?

As nami dhe  as nishani nuk i ka mbetur por vilat e Sali Berishës dhe fshatrat e tij vazhdojnë hedhin shtat. Pishat sharrohen çdo ditë duke betonizuar bregun

A e dini se kompania spanjolle e hotelerisë “Ibero Star” ka mbushur gjithë bregdetin Adriatik, Jon, Dalmat dhe Mesëdhe me hotele në Kroaci, Greqi, Mali i Zi por vetëm në Shqipëri nuk shkel?

A e dini se një turist gjerman të udhëtoj nga Berlini në Shkup i kushton 23 euro bileta, ndësa të fluturojë në Tiranë kushton 500 euro?

A e dini që dhe Ohri apo Budva nga 40.000 banorë të dyja kanë Aeroporte dhe Shqipëria i vetmi vend në Europë me 1 Aeroport?

A e dini që Shqipëria ka detin më të vdekur në botë sepse me ligjin e Moratoriumit mjereve detare nuk lejohen anijet apo mjere lundruese private?

A e dini që Shqipëria është i vetmi shtet në botë që ska një traget në pronsi të tij?

A e dini që 80% e fshatrave turistikë janë lavatriçe parash e mafies politike dhe janë vënë në emrat e shoferave dhe kushërinjve të ministrave?

A e dini që Shqipëria është me statistika i vetmi shtet në botë që në vijēn bregdetare nuk egziston një resort i huaj turistik?

A e dini se Shqipëria është i vetmi vend Europian që yjet në Hotel i vendos pronari aipas qefit dhe jo sipas standarteve?

A e dini që prej 30 vitesh çdo qeveri fillon punimet në rrugë dhe infrastrukturë vetëm kur fillon sezoni turistik dhe jo jo gjatë dimrit?

Nëse i jepni përgjigje këtyre fakteve do bindeni se Shqipërinë e dhjeu koka dhe JO Kokëdhima.

 1. Strasburgu pohon ‘qasjen e papërshtatshme’ të qeverisë shqiptare me pronat Nga Gazeta Telegraf – 31 Gusht, 2018 Lini një Përgjigje
 2. Pronat te nisin nga origjina Nga Prof. dr. Agim Binaj Lini një Përgjigje
 3. Buxheti 15 miliardë lekë për pronarët, ja 5 mijë përfituesit në të gjithë vendin Lini një Përgjigje
 4. Ligji i ri: Legalizimet, pronat dhe hipotekat, një drejtori Publikuar më 31.07.2018 36 Përgjigje
 5. Prona e pronarëve, detyrim kushtetues i pushtetarëve Lini një Përgjigje
 6. Ligji 133/2015 mashtron pronarët e vërtetë Lini një Përgjigje
 7. Turizmi vazhdon të sabotohet Lini një Përgjigje
 8. Gezim Boçari – Vendimet e Strasburgut për pronat të zhdëmtohen nga zyrtartët e gjyqatrët Lini një Përgjigje
 9. Prof, Dr. Gezim Boçari – Vetingu të fillojë nga ligjet antipronar. Kërkesë publike për gazetarët Lini një Përgjigje