Rama po fundos ish-pronarët, po ua mohon përfundimisht kthimin e pronës

Botuar në Gazeta 55, 19 korrik 2015

Kronika e zhvatjes së re të pronave prej brezit të dytë të Bllokut

As reforma e drejtësisë dhe as ajo pronësisë nuk do të mund të mbyllen në shtator, thotë kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së, Edi Paloka. Këto dy reformat themelore nuk mund të bëhen shkel e shko, pasi as BE, sipas Edi Palokës nuk kërkon ligje për numër, por ligje që gjejnë zbatim në vend. Sipas tij synimi i Ramës nuk është zgjidhja, por mbyllja e çështjes së pronave. Kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së Edi Paloka deklaroi se qeveria me projektligjin e ri po kërkon ta mbyllë pa zgjidhje çështjen e kthimit dhe kompensimit të pronave. Paloka pohon përgjegjësitë e qeverisë së demokrateve që nuk e çuan deri në fund kthimin dhe kompensimin e pronave. Por ai tha se ndryshe nga qeveria e majtë, demokratët, ndonëse në vështirësi, u përpoqën të gjenin rrugë të drejta ligjore, në mënyrë që të çohej deri në fund e drejta e pronarëve, hequr nga regjimi komunist. Tek e fundit sipas Palokës do të ishte iluzion që pronarët të prisnin diçka nga kjo qeveri Nënkryetari i PD-së thotë se as reforma e pronësisë dhe as ajo e drejtësisë nuk mund të mbyllen brenda shtatorit. Edhe nëse Rama kërkon ta bëjë këtë për hir të Bashkimit Europian ai thekson se BE nuk i do si numër ligjet që miratohen në vendin tonë, por si reforma që gjejnë zbatimin e duhur në terren.

Ky zë u postua te Uncategorized nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s