Vajzave të Lasgush Poradecit, ju rrëmbehet prona

Gazeta Telegraf 20/01/2015

10926466_784633728257850_932447769110079264_nJam vetë punonjëse e Ministrisë së Drejtësisë prej gati 20 vjetësh dhe nuk kam mundur ta zgjidh këtë problem

Kemi 17 vjet me këtë Urdhër në dorë por ai nuk zbatohet

Në rrjetet sociale u përhap një lajm se Poetit Kombëtar, Nderit të Kombit, Lasgush Poradeci, i është grabitur prona! Kjo pronë është  truall buzë liqenit të Pogradecit, me sipërfaqe 462 m2,  në perëndim të hotelit 1Maji, 3 m larg ndërtesës dhe përdoret si mjedis shërbimi. Të bijat Kostandina dhe Maria ndonëse kanë një urdhër ekzekutimi, ai nuk zbatohet për shkak të korrupsionit! Madje një burokrat ne Ministrinë e Drejtësisë guxoi t’iu thotë: – E kush jeni ju që t’ju kthej pronën!! – Ne jemi vajzat e Lasgush Poradecit, “Nder i Kombit’. – Punë e madhe! Unë jam… Dhe unë si qytetar pyes: Kush e qysh e ka përzgjedhur këtë të na mbrojë drejtësinë e ligjin!!! Kush e ushqen korrupsionin në Shqipëri dhe grabitjen e pronave???!!!

Ftoj qytetarët e ndërgjegjshëm, mediat dhe zyrtarët e shtetit që ta përhapin lajmin, të ndihmojnë të zbatohet ligji dhe të luftohet korrupsioni. Lidhur me këtë debat dhe ngjarje, gazeta “Telegraf” zhvilloi një bisedë me njërën nga vajzat e Poradecit, Marien.

 Znj Marie e keni fituar të drejtën e pronësisë?

Po, madje dhe me vendim gjykate. Por, ky urdhër ekzekutimi ka 17 vjet që nuk zbatohet. Unë jam vetë punonjëse e Ministrisë së Drejtësisë prej gati 20 vjetësh dhe nuk kam mundur ta zgjidh këtë problem.

 Kur jua shtetëzuan këtë pronë?

Na e shtetëzuan në vitin 1967. Pra tani bëhen plotë  48 vjet më parë.

Si vepruat me ardhjen e demokracisë?

Me ardhjen e demokracisë ju nënshtruam të gjitha rregullave sipas ligjit për marrjen e saj. Është një kalavar i gjatë, i lodhshëm, i mundimshëm që kemi kaluar por deri me sot nuk e kemi zgjidhur atë problem.

Si është vepruar në vitet e demokracisë me këtë pronë?

Në vitin 1996 shteti e shiti në mënyrë të padrejtë. Nuk e besonim kurrë se do të ndodhte diçka e tillë.

Si vepruat?

U detyruam të bëjmë gjyq për pavlefshmërinë e kësaj kontrate shitje dhe e fituam këtë gjyq në të tre shkallët. Ka dalë edhe urdhri i ekzekutimit. Por deri me sot asnjë organ shtetëror kompetent nuk e merr parasysh të drejtën tonë. Në muajin shkurt kam ankimuar në portalin e Ministrisë së drejtësisë “Denonco korrupsionin”, Prita gati shtatë muaj dhe nuk mora asnjë përgjigje. Në muajin shtator mora takim me ministrin dhe ai urdhëroi zgjidhjen e këtij problemi. Duhej ti jepej informacion Zotit Ministër që në muajin tetor, por persona të papërgjegjshëm brenda Ministrisë e kanë penguar këtë problem dhe nuk i japin zgjidhje.

Sa muaj kanë kaluar nga urdhri i Ministrit?

Kanë kaluar gati tre muaj nga afati që ky problem duhej zgjidhur dhe ata nuk e vënë ujin në zjarr. Kur i bëhet kjo familjes time dhe mua që jam punonjëse e Ministrisë, mendo për njerëzit e shkretë që duan të zgjidhin hallet  e tyre.

Arben Gjirokastra


 

Copyright © 2012 Gazeta Telegraf. All rights reserved.

Ky zë u postua te Albanian Authorities dhe u etiketua si , , , , , , nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

1 mendim mbi “Vajzave të Lasgush Poradecit, ju rrëmbehet prona

  1. Ky rast dhe raste te tjera te ngjashem jane turpi I sistemit te drejtesise. Kur nuk zbatohen as vendimet e gjykatave drejtesia eshte me keq se ne kohen kur ishte draper dhe çekani. Dr. Gëzim Boçari

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s