Ministrja fton opozitën të bëhet pjesë e Këshillit Kombëtar të Integrimit

Gazeta Shqip, 20 janar 2015

Nga ARTEMISA HOXHA

gjjosha klajdaPronat dhe reforma në drejtësi janë dy çështjet për të cilat Shqipëria do të fokusohet gjatë këtij viti.

Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, prezantoi sfidat që qeveria “Rama” ka në plotësimin e kushteve të vendosura nga BE-ja. “Është shumë e vërtetë që është një nga çështjet ku do të thoja që kemi qenë për disa kohë edhe në kundërshtim në fakt dhe me MSA, sepse ishte një çështje totalisht e pezulluar. Në momentet që ne flasim i është dhënë një fuqizim i plotë këtij prioriteti, ka qenë një prioritet i paprekur dhe i lënë pak a shumë si në mëshirë të fatit”, theksoi Gjosha.

Ndër të tjera, duke u ndalur në procesin e integrimit, ministrja e vuri theksin edhe te vonimi i ngritjes së një prej organeve të rëndësishme në procesin e integrimit siç është për ngritjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit, organ i cili pritet që të ketë dy drejtues, një nga mazhoranca dhe një nga opozita. Ajo i ka bërë dhe një herë thirrje opozitës që të marrë pjesë me anëtarët e saj, pasi vetë deputetët e djathtë kanë kundërshtuar drejtimin me dy kryetarë, duke pretenduar që PD-ja, konkretisht deputetja Majlinda Bregu, të jetë kryetare e këtij këshilli. “Dukë qenë se tashmë kemi një opozitë të kthyer në Parlament, më në fund do të kemi një diskutim së shpejti në Komisionin e Integrimit, për ngritjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit. Ngritja e kësaj strukture është shumë e rëndësishme, sepse ky Këshill do të japë idetë dhe platformat si do të ecë Shqipëria për hapjen e negociatave. Ky Këshill do të ketë pjesëmarrjen e të gjithë aktorëve që janë kyç në procesin e integrimit. Shpresojmë që Komisioni të mblidhet sa më shpejt në mënyrë që të procedojmë me tej me Këshillin”, tha Gjosha.

Ministrja nënvizoi se reforma në administratën publike, lufta kundër krimit të organizuar dhe të drejtat e njeriut, janë prioritete që po ecin shumë mirë. “Sigurisht që arrestime apo ndëshkime të kësaj natyre, ju jeni të parët që i merrni vesh. Por doja të thoja se kjo është përtej kompetencës së qeverisë, e cila mund të ketë dorëzuar dosjet. U takon organeve të drejtësisë të ndjekin çdo sinjalizim, apo kallëzim që lidhet me çështjet e korrupsionit”, ishte përgjigjja e ministres në lidhje me kërkesat e Brukselit për masa konkrete nga vendi ynë për ndëshkimin e zyrtarëve të lartë për korrupsion.

Ky zë u postua te Albanian Authorities, European Integration nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s