Ligji i ri i pronave, Manjani: Nesër nis kompensimi fizik dhe monetar

Gazeta Shqip, 23 mars 2016

Në një deklaratë për shtyp, Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka thënë se të gjithë ata persona që deri dje nuk janë trajtuar si duhet për çështjen e pronës, që nesër do të vlerësohen me seriozitet dhe korrektësi.

Manjani tha se qeveria ka marrë disa vendime që vlerëson pronën për ata shtetas që kanë të drejtë ta përfitojnë, qoftë edhe në forma kompensimi. Sipas tij, që nesër do të nisë kthimi fizik i pronës.

“Janë 11 mijë shqiptarë që kanë aplikuar në AKP për pronën e tyre dhe që nesër fillon shkundja e pluhurit disa vjeçar dhe analiza e tyre për vlerësimin. Që nesër fillon kthimi fizik i pronës. Janë 23 mijë hektarë tokë bujqësore në dispozicion për kthim fizik, – theksoi Manjani. – Po ashtu, që nesër fillon kompensimi me 24 milionë dollarë i pronave”.

Sipas Manjanit, “ata shtetas që nuk kanë aplikuar, të nisin kërkesën me vetëm dy letra dhe pastaj është barra jonë të gjejmë se ku është prona. Ky është ligji i ri i pronave. Këto janë vendimet e qeverisë. Kjo është oferta më serioze që ka shteti shqiptar përballë pronarëve që bën të mundur sqarimin e çështjes së pronës. Qeveria ka vendosur të kompensojë edhe pronarët që preken nga legalizimet”, – shpjegoi Manjani.

 

Ky zë u postua te Albanian Authorities, European Court of Human Rights nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

1 mendim mbi “Ligji i ri i pronave, Manjani: Nesër nis kompensimi fizik dhe monetar

  1. Zoti Minister Manjani, Nxitimi i Juaj per te zbatuar Ligjin e ri “Per trajtimin dhe kompensimin e Prones” qe tashme eshte ne tavolinen e Gjykates Kushtetuese” nuk eshte Bujari apo korrektese ndaj pronareve, por eshte nje presion direkt ndaj Gjykates Kushtetues qe deri me sot ka treguar se eshte nje Gjykate politike e zgjedhur nga Politika e nene e urdherat e politikes. Por njeheresh indirekt doni ti beni presion edhe GJEDNJ ne Strasburg se gjoja tashme ne Qeveria Shqipetare po i Kompensojme Pronaret. Te lutem qe te publikoni se ku i keni keto mijera ha toke qe ti dije Populli. Faktikisht ato jane tokat e refuzuara nga Pseudo pronaret qe fabrikoi Politika me ligjin 7501 , sepse ata i duan jo vetem falas, por edhe toka cilesore ! Meqenese paski ca toka ne pronaret ju themi qe keto toka ja u falni pseudopronareve, ndersa neve na jepni pronen tone. Zoti Manjani mos u ndotni me strategjite e pista , delirante e te papergjegjeshme te disa kryepolitikaneve qe do pergjigjen nje dite para popullit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s