Prona e tij posedohet me dhunë nga një tjetër, i moshuari proteston para Prokurorisë së Matit, arrestohet

Sot News, 7 maj 2015

Prona e tij posedohet me dhunë nga një tjetër, i moshuari proteston para Prokurorisë, arrestohet
Policia e Matit ka arrestuar një të moshuar, pasi ka protestuar para Prokurorisë së këtij rrethi. Mësohet se ka rënë në pranga 78-vjeçari, Hajredin Rami, pasi ka protestuar duke kërkuar të drejtën e pronës.
Ndërkohë, familjarët e të moshuarit kanë hedhur akuza ndaj Prokurorisë, pasi sipas tyre, nuk po vepron sipas ligjit. Ka qenë djali i tij, Sokol Rami, që ka thënë se prona posedohet me dhunë nga një person tjetër.
Për këtë arsye, ai i ka kërkuar Prokurorisë të veprojë, ndërsa i ati Hajredini ka hyrë në grevë urie para tre vjetësh para këtij institucioni të drejtësisë.
Ky zë u postua te Uncategorized nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

1 mendim mbi “Prona e tij posedohet me dhunë nga një tjetër, i moshuari proteston para Prokurorisë së Matit, arrestohet

  1. Zotni Rami, Ju qenkeni 78 po cka te thame une qe jam 85 dhe ende sillem se nuk me asht dhane prona edhe se kam dokumentat qe nga ditet kur mu konfiskue prona 1954 edhe dokumentin nga K.K.K.P, qe me njeh pronare,por me kethehen kater qoshet e shtepise pa obor dhe kopsht.Ju jeni drejtue organit qe duhet te shiqoje abuzimet dhe shperdorimin e detyres nga zyrtaret pergjegjes por mjerisht asi prokuroresh po gjinden shume pak ne verndin t’one.
    Ju uroj shndete e shpresoje qe e drejta te fitoje.Bep Frania

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s