Kallëzim penal Kokëdhimës, shkeli 10 ligje dhe 2 plane

Botuar në Rilindjen Demokratike, 4 prill 2015Nga T. Aliaj

Partia Demokratike ka depozituar dje në Prokurorinë e Përgjithshme një kallëzim penal për deputetin Koço Kokëdhima për shpërdorim detyre, ndërtim të paligjshëm, pushtim toke e dëmtim mjedisi. Përmes një deklarate për mediat, zëdhënësja për shtyp e PD, Oriela Nebijaj tha se, në kërkesën e depozituar pranë organit të akuzës vihet në dukje se deputeti Kokëdhima ka shkelur 10 ligje dhe dy plane urbane me ndërtimin e një objekti buzë detit shkelje dhe kallëzimi për këtë deputet nga PD vjen pas qëndrimit të heshtur prej kohëh të Kryeministrit të vendit, i cili për të njëjtin veprim ka dënuar me burg qytetarët. Sipas verifikimeve të bëra, ndërtimi 20 metra larg detit i kompleksit turistik të deputetit socialist tregon standardin e dyfishtë të Kryeministrit Rama dhe nga njëra anë ka shembur banesat e të pamundurve, duke nxjerrë në rrugë qindra e mijëra familje që në shumë raste kanë përfunduar edhe në burg, por a do të funksionoi shprehja e Ramës për cilin do që shkel ligjin “dora në fyt deri në frymën e fundit” dhe për Koço Kokëdhimën ashtu siç po dënohen qytetarët e vendit. “Partia Demokratike do të depozitojë sot në Prokurorinë e Përgjithshme një kallëzim penal për deputetin Koço Kokëdhima, për shpërdorim detyre, ndërtim të paligjshëm, pushtim toke e dëmtim mjedisi, me sarajet e tij në Qeparo. Departamenti i Mjedisit dhe i Ligjeve në Partinë Demokratike kanë hulumtuar dhe kanë konstatuar se, deputeti Kokëdhima ka shkelur 10 ligje e dy plane urbane me ndërtimin e tij buzë detit. Ndërtimi i Kokëdhimës është një monument paligjshmërie dhe abuzimi, shkelje brutale e një seri ligjesh, dhe lejohet çdo ditë nga Edi Rama, edhe pse është denoncuar publikisht nga mediat dhe nga opozita. Edi Rama ka shembur banesat e të pamundurve, ka nxjerrë në rrugë qindra e mijëra familje, ka lënë pa të vetmin burim jetese ato që mbaheshin me një dyqan, dhe lejon 20 metra larg detit kompleksin luksoz turistik të Koço Kokëdhimës”, u shpreh Nebijaj. Ajo akuzoi Ramën se, me qëndrimet e tij, duke lejuar dhe në heshtje aprovuar ndërtimin e paligjshëm të deputetit të tij, Koço Kokëdhima po rrit edhe më shumë pakënaqësinë në popullatë dhe po thellon pabarazinë. Askush nuk duhet të jetë mbi ligjin nënvizoi zëdhënësja e PD, por ajo nënvizoi se me Ramën miqtë, deputetët dhe klientela janë bërë të paprekshëm, duke gjunjëzuar edhe ligjin. “Meqenëse Kryeministri ka zgjedhur të mbrojë paligjshmërinë e Koços, këtë ngrehinë të madhe të abuzimit e nëpërkëmbjes së çdo norme, ne i jemi drejtuar sot Prokurorisë me besimin se do të bëhet garante e zbatimit të ligjit. Pabarazia që thellon çdo ditë Edi Rama, duke lejuar sarajet e beut të tij të jugut Kokëdhima, pabarazia që po arrin kulmin, duke i bërë miqtë e klientelën e tij të paprekshëm, po ndodh çdo ditë në sytë e qytetarëve, dhe nga qytetarët do të marrë shumë shpejt përgjigjen e merituar”, përfundoi ajo.
Vazhdoni leximin