Bregdeti u hiqet pushuesve dhe u jepet pushtuesve

Artikull i Gazetës Telegraf të 28 Maj 2016 (link) mbi një vendim të fundit VKM i cili eliminon funksionimin e plazheve publike në Shqipëri duke i kthyer në plazhe private në shërbim të interesave të mafias së plazheve.

Ministri i mëparshem i drejtësise Nasip Naço, sipas gazetes Telegraf të 30 Prill 2015 delkaroi se “Per 6 muaj e zgjidhim problemin e pronave” . Ka kaluar me shume se një vit dhe gjendja është perkeqesuar.

Lakmia e  politikaneve ka qene dhe mbetet  bregdeti turistik. Ata krijojne mjegull duke ndare tapitë me ligjin 7501, duke legalizuar ndertimet pa leje, dhe së fundmi duke privatizuar plazhet publike. Por asnje veprim nuk është marrë për të zbatuar të drejtën e pronesisë konform Kushtetutës.

Ky zë u postua te Uncategorized nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

1 mendim mbi “Bregdeti u hiqet pushuesve dhe u jepet pushtuesve

  1. Politikanet tone gjithe naten nuk flejne por mendojne se si dhe cfar do rrembejme neser nje pjese te vogel nga prona e pronareve? Ma jo-jo eshte shaka kjo.Per kete kohe qe jemi ne o te tere o hic se nuk eshte e drejte qe te mos mendojme e te pasurojme dhe sternipat qe vijne?Cdo mendim i jone eshte ne vesh te shurdhur.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s