Vlorë, Rama: Ta kthejmë turizmin në zhvillim ekonomik

Zgjidhja dhe planit të veprimit që ka paraqitur Qeveria Rama është e njëjtë me platformën 1991 – 2013 që vetë Sali Berisha e pranoi publikisht të gabuar.  Megjitate me 2 prill 2016, në Vuno, Kryeministri Edi Rama deklaroi se do të nisë nga pastrimi i xhunglës së titujve të rremë të pronësisë. “Janë 11 mijë hektarë tituj të rremë pronësie të zhvendosur nga pronarët legjitimë te pronarë të supozuar, që do t’i rikthehen qoftë shtetit qoftë njerëzve legjitimë. Pikerisht kete po kerkojne pronaret, çdo pronar ne pronen e tij dhe shteti ne pronen e tij sipas dokumentave te kadastres se vitit 1945 dhe dokumentave te shtetezimit komunist dhe ne perputhje me nenin 181 te Kushtetutes. Urojme qe Edi Rama ta mbaje fjalen qe kur te dali ne pension te thote se ka bere nje veprim te mire per popullin e tij.

Lexo në Gazetën Shqip, 3 prill 2016

Ky zë u postua te Albanian Authorities nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s