Rama ndan 150 çertifikatat e para të pronësisë në Novoselë

Koment i “Pronesi me Drejtësi” dhe “Bregdeti”

Ndersa ne 2013 Sali Berisha pranoi publikisht gabimin me pronat, pse Kryeministri Edi Rama po ecen sa me shpejt ne rrugen e anarkise se titujve te pronesise ? Ne 2013 Edi Rama deklaroi ne Vlore se prona do ti kthehet pronarit , por sot po ben te kunderten edhe pse e di shume mire se per tapite qe po shperndan, pronat nuk jane te Qeverise por kane pronaret qe presin zbatimin e Kushtetutes(kthim fizik). Kryeministri e di mire se çdo vendim Strasburgu per kompensim do te jete sipas çmimeve te vitit 2008.  Kryeministri po shkel kushtetuten pasi nuk i ka ato prona  te blera , te dhuruara apo te trasheguara dhe nuk duhet te imitoje ndarjen e tapive nga Enver Hoxha ne vitin 1946. Kryeministri po tallet me Gjykaten e Strasburgut, po thellon konfliktin social, dhe gropen financiare per buxhetin e shtetit pasi Strasburgu  standardin e ka te percaktuar.   A po e nxjerr Shqiperine ne ankand kryeministri Edi Rama ?

Lexo në Panorama, 3 prill 2016

Ky zë u postua te Albanian Authorities nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s