Koalicioni i Pronarëve Shqiptarë: Bindje profesionale apo mision mashtrues?!

1 gjykataNga Axhem IMERI

Botuar në Dielli, 28 mars 2016

Reagim: Duke degjuar Ministrin e Drejtesise per pronat

Ka disa dite qe qeveria ka intesifikuar propaganden e vet per ligjin e ri te pronave (133/2015) Pothuajse perdite ka shkrime ne shtyp dhe dalje televizive nga qeveritaret ku reklamohen “te mirat” e ligjit te ri te pronave madje, Ministri Manjani e cilesoi nje fatkeqesi te madhe per pronaret neqoftese kete ligj e pezullon Gjykata Kushtetuese

Se sa “i mire” eshte ky ligj per pronaret, e dine mire edhe ata qe e reklamojne, panvaresisht se i sherbejne karrikes se tyre

Realiteti eshte se :

 • Pronaret kerkojne pronat e tyre, qeveria ofron leke!
 • Pronaret kerkojne vleren e tregut, qeveria ofron vleren e vitit 1945!
 • Pronaret duan zerin e sotem kadastral, qeveria njeh ate te vitit 1945!
 • Pronat qe shiten paguhen ne cast, qeveria premton per 10 vjet!
 • Pronaret e kompensuar deri tani sipas vleres reale i kane konsumuar parate, qeveria do t’ju beje rivleresim dhe ti detyroje te kthejne diferencen, edhe per Vendimet e Gjykates se Strasburgut!
 • Pronaret qe kane marre kthimin fizik ne pronen e tyre, qeveria do ti rivleresoje sipas ligjit te ri, duke reduktuar pronen fizike brenda prones se vet!
 • Pronaret i shperblen me cmimet e vitit 1945, qeveria i nxjerr pronat ne ankand me cmimet dhe zerin e sotem kadastral!
 • Pronaret kerkojne pronat e tyre te lira, qeveria i dergon atje ku ajo disponon, tek kasollja e Galigatit!
 • Kullotat ne Shqiperi jane pothuajse totalisht te lira, qeveria ofron leke per to sepse do qe ti shese vete!

Eshte shume i habitshem fakti qe keta pronare nuk e kuptojne “nderin” qe kerkon t’ju beje qeveria e sotme! Per kete gje ka merak ministri Manjani qe ne “nuk po e kuptojme” nderin qe na ben!

Realisht, kemi dy vjet qe jemi lodhur me kete qeveri mashtruese; ndaj nuk kisha ndermend te harxhoja kohen time, por, po e marr kete mundim per te “respektuar” Ministrin e Drejtesise i cili ka marre persiper te jete qeveritari me i zellshem per kete mision mashtrues. Duke qene se kam degjuar zotin Manjani edhe ne prononcimet e tij per reforma te ndryshme, kam konstatuar se ka njohuri te mira ne jurisprudence.

Fakti qe per problemin e pronave prononcohet ne kundershtim me Kushtetuten, ne kundershtim me konventat boterore per te drejtat e njeriut (te cilat jane ratifikuar dhe jane te detyrueshme per zbatim prioritar), ne kundershtim me ligjet e shtetit te se drejtes etj, me ve ne mendime dhe me lindin disa pyetje:

 • A eshte qendrim ligjor kur nje minister drejtesie, bindjet e tij profesionale ja nenshtron misionit mashtrues te qeverise ne sherbim te karrikes se vet?!
 • A e ka te qarte ky zotni se po nuk zuri vend prona shteti nuk ze vend kurre?!
 • A e kupton ky se per faj te qendrimit te tij mashtrues, shqiptaret do vazhdojne te vriten midis tyre?
 • A e kupton ky Minister se duke mbeshtetur ligje qe mohojne te drejtat e njeriut, po pengon te drejtat e shqiptareve ne Europe?
 • A s’po i degjon zotnia sinjalet qe vijne nga Europa?!

Perderisa shteti pranon veshtiresite financiare per kompensimin e pronave te zena per interes publik, si e spjegon ministri qe ky ligj (Neni 5, Pika 11) ofron shperblim financiar edhe per kullota e pyje?!

 • A mos valle nuk e kupton ministri se kullota (sidomos ato bregdetare) ju kane veshur syte qeveritareve dhe po dalin pronaret e pare ne Karaburun, megjithese origjinen e kane 400 km larg keto prona?! Po te germoje thelle, do ti mesoje shpejt, edhe neqoftese nuk i ka mesuar zoti Minister.

I Nderuar Zoti Minister!

Te gjithe ne kemi bere dhe bejme gabime ne jete, por, prononcimi juaj per kete ligj hajdut, perben faj. Po. Perben faj sepse ju jeni profesionist i vleresuar deri aty ku keni detyrim ligjor e moral para popullit qe te shpreheni vetem mbi baza ligjore.

Ju nuk e beni nga padija por veproni me qellim te caktuar politik, per ti bere qejfin dikujt, per ti hapur rrugen korrupsionit e vjedhjeve, per tu “betonuar” ne karriken e ministrit, e pse jo edhe per tu bere pjestar ne korrupsion.

Nje gjyqtar qe ka dhene nje vendim te gabuar, sot do te jape llogari. Por nuk ka si te ngelet jashte dhenies se kesaj llogarie nje Minister Drejtesie i cili formulon dhe mbeshtet nje ligj qe sjell korrupsion, vjedhje, vellavrasje, percarje dhe shkaterrim te moralit njerezor te bashkekombasit e tij. Qendrimi Juaj ndaj ligjit te pronave duhet te ishte ne perputhje me bindjet profesionale e jo ne funksion te mashtrimit politik. Kjo Ju ngarkon me pergjegjesi penale me shume se deputete qe e kane votuar, me shume se Kryeministrin qe nuk di se c’fare ben, me shume se politikanet qe flasin pa dogane. Ky qendrim i Juaji denohet penalisht shume here me shume se se nje tender i dhene me qellim perfitimi nga nje minister, sepse demi qe Ju shkaktoni eshte shume here me i madh.

Ju e dini se bota e qyteteruar ka vemnendje te vecante per prononcimet publike te qellimshme te politikaneve, kur ato sjellin pasoja negative. Madje, ka edhe struktura te posacme qe i kanalizojne keto qendrime ne linjen llogaridhenese jurudike. Kur mbron me dashje padrejtesine, ke pasoja. Qendrimi Juaj eshte ne kundershtim me normat nderkombetare te se drejtes, per pasoje bie ndesh edhe me vullnetin e popullit tone per integrim Europian sepse bllokon celjen e negociatave. Qe te behemi pjese e popujve te qyteteruar, se pari duhet qe Ju si Institucion te respektoni te drejten e individit. Deshmia Juaj per ti sherbyer karrikes, ju fut ne konflikt interesi me misionin e ngarkuar, sepse mbroni nje ligj i cili do te sjelle pasoja katastrofike ne popull. Ju e kuptoni shume mire kete gje si profesionist por e mohoni si politikan, ndaj beheni me faj. Per kete aresye, do vije dita qe t’ju gjykoje jo vetem ligji por edhe historia si Minister i pa Drejtesise.

Po vazhduat ne kete rruge, nuk eshte cudi qe nga Ju te presim edhe shtetezimin e apartamenteve te pashitura akoma, per t’jua shperndare romeve (per nevoja publike) si edhe shtetezimin e depozitave bankare te biznesmeneve per t’jua shperndare fukarenjve (per nevoja publike) sipas filozofise komuniste.

I vetmi shtetar qe sot mban qendrim korrekt ndaj Kushtetutes tone dhe Konventave Nderkombetare eshte Presidenti i Republikes. Do te ishte mencuri nga ana Juaj po ta degjonit fjalen e Tij te urte. Mos shkoni pas qerres se prishur te shokeve te Mero Bazes qe levizin koken sipas lules se diellit. Edhe koleget e profesionit Tuaj ju nenvleresojne ku shisni provesionin per karriken. Do te desheroja te sillja ne vemendjen Tuaj qe pronaret nuk jane 1% e popullsise (sic jeni shprehur Ju dikur) por 45 mije dosje me nga 40 bashkepronare cdo dosje (mesatarisht) qe dalin sa gjysma e popullsise se vendit tone. Politika shqiptare ka goditur gjysmen duke i pleksur me gjysmen tjeter dhe e ka bere Shqiperine lesh arapi. Detyra Juaj eshte te uleni me pronaret, jo ti terhiqni zvarre. Ne e dime rrugen tone por pasojat dhe turpi jane tuajat. Nuk duhet qe korrupsionin dhe vjedhjet e politikes ti paguajne brezat e ardhshem, kjo pergjegjesi eshte Juaja ndaj mundohuni te thelloheni ne punen tuaj.

Me Respekt per karriken tuaj

Per koalicionin e pronareve shqiptare

KRYETARI

Axhem IMERI

 

 

 

Ky zë u postua te Albanian Authorities, European Court of Human Rights, European Integration, Posts in Shqip dhe u etiketua si , nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s