Projekti për ndërtimin e pishinave në Radhimë, banorët hidhen në protestë

Botuar në gazetën Shqiptare, 16 shkurt 2016

VLORE – Banorët e Radhimës dhe Orikumit dje u hodhën në protestë kundër dy projekteve private që do të zbatohen në gadishullin e Karaburunit dhe në Radhimë. Gjatë tubimit, ata deklaruan se në Radhimë do të ndërtohet një kompleks pishinash, ndërkohë që askush nuk ka marrë mendimin e tyre edhe pse nga ky projekt cenohen pronat e tyre. Gjithashtu, banorët u shprehën se projekti është hartuar në fshehtësi të plotë. Protestuesit u mbështetën edhe nga përfaqësues e deputetë të Partisë Demokratike, si Jamarbër Malltezi dhe deputetja e Vlorës, Liljana Elmazi. Gjatë fjalës së tij, Malltezi tha se kompleksi i pishinave nuk do të shërbejë për pushuesit, por për pushtetarët. Në të njëjtën linjë me banorët e Radhimës dhe të Orikumit, Malltezi u shpreh kundër projektit “të lordit të Vlorës”, siç e quan ai deputetin socialist Koço Kokëdhima. Një prej pronarëve të vjetër, Agim Begotare tha se “kjo tokë, e cila është e trashëguar brez pas brezi, nuk mund të merret me një kërcitje gishtash, sepse nëse ndodh kjo, protesta do të përshkallëzohet edhe më tej”. Ndërsa, Ervin Salianji, sekretari për aksionin qytetar në Partinë Demokratike u shpreh se “Rama prej kohësh nuk e viziton Vlorën. Kryeministri e deputeti Kokëdhima janë fatkeqësi për qytetin. Ata vijnë sa për të vjedhur pronën dhe për të emëruar njerëz me precedentë penalë siç është dhe kryetari i Qarkut”. Ndërkaq, Jamarbër Malltezi ka ngritur edhe dy shqetësime të tjera. Bëhet fjalë për ndërtimin e një akuakulture në Karaburun, e cila sipas tij u rrëmben qytetarëve qindra hektarë nga prona e tyre, si dhe për uzinën e Pashalimanit, e cila po sipas tij është shitur për dy bileta basketbolli. Banorët janë shprehur se janë pro çdo lloj projekti në të mirë të përmirësimit të jetës së qytetarëve, por pa cenuar askënd. Ata bllokuan rrugën Orikum-Radhimë, ndërsa pohuan se nuk do t’i ndalin protestat derisa të merren parasysh kërkesat e tyre

Ky zë u postua te Uncategorized nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s