DEPUTETË, RISHIKONI LIGJIN PËR PRONAT!

DEKLARATË PUBLIKE E KOALICIONIT TË PRONARËVE ADRESUAR DEPUTETËVE TË KUVENDIT TË SHQIPËRISË

Botuar në Gazeten Dielli
Tirane, 19 Janar 2016

1 pronat

Deputetë të nderuar,Dëgjuam në TV dt 19.01.2016 qëndrimin e antarëve të Komisionit të Ligjeve. Ju ftojme të rishikoni ligjin nr.133/2015 të propozuar nga AKKP dhe Ministria e Drejtesise “Për trajtimin e pronës dhe përfundimin e procesit të kompesimit.” qe ju miratuat me 78 vota të maxhorances midis të cileve ishin 20 deputetë, që kishin votuar për ligjin 9235 dt.29/07/2004, që ndryshon në themel me draftin qe keni votuar me urdher politik.Presidenti Nishani ka percaktuar mangësitë e atij ligji që bien ndesh me nenet 181 dhe 41 të Kushtetutës, të asaj Kushtetute, që jeni betuar ta mbroni. Ju bëjmë këtë thirrje publike që për interesa partiake, të mos shkelni mbi parimin, ndershmërinë dhe betimin tuaj. Si mundet të pretendohet për drejtesi kur Kuvendi bën ligje që mbrojnë dhunuesit.? Drejtësia vonon por nuk harron. Mos harroni se populli do drejtesi dhe s’do t’ju a fali kurrë këtë faj !

Kryeministri qe e konsideron politik votimin e këtij ligji gabon rëndë, sepse ky ligj i thellon konfliktet e pronesisë, nuk zgjidh asgjë nga ato që vetë Edi Rama premtoi me rilindjen. Ne ju ftojmë të reflektoni dhe të votoni nji ligj që të zgjidhi problemet, duke mbyllur plaget, jo nji ligj që do të shtojë plagë të reja.! Kanë ndodhur mbi 8000 vrasje për pronat,ish kryeministra dhe deputete janë deklaruar se pas vitit 1991 janë bërë gabime të rënda me pronat. Ne urojmë që ju ta mbroni Kushtetutën dhe mos bëni të njejtin gabim dy here duke e votuar atë ligj, që është vazhdimësi e gabimeve të derisotme, pasi abuzimet me pronat janë të stimuluara nga kakofonia ligjore e deri tanishme. Është shansi juaj të merrni nji vendim të mënçur për mbylljen e këtij procesi brenda maxhorancës. Mos bëni nji ngatërresë e re më të madhe, prona është e shejtë, është identitet, është e sanksionuar ne Konventën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, ne Kushtetutën tonë dhe mbrohet nga Gj.E.D.Nj. në Strasburg. Presidenti ju ka ftuar por edhe ne pronarët e grabitur nga diktatura dhe nga postdiktatura, ju ftojmë të reflektoni.

Manovrat, me çmimet dhe vlerësimet, sipas gjëndjes së pronës në kohen e konfiskimit apo shtetezimit, pa mbaruar më parë procesi i kthimit dhe korigjimi i gabimeve me kthimet, që janë vjedhje që kanë bërë institucionet e ngarkuara me kthimin e pronave, gomarllëku për ti diktuar Strasbugut të mos pranojë ankimime është fjasko banale, që pranon të shkatërrojë gjithçka për interesa meskine dhe klanore. Ka kohë që politika luan me legalizimet thjeshtë për përvetësime pronash dhe blerje votash, ky ligj cenon ligjet e mëparshme për legalizimet por cenon rëndë vetë shtetin dhe e injoron drejtësinë. Me këtë ligj të fundit, kërkohet të ligjërohet dhunuesi në kurriz të të dhunuarit.! Kështu Shqipëria nuk mund të jetë shtet ligjor.! Ka vite që të huajt ju thonë për shtetin ligjor në përputhje me ligjet Evropiane. Strasburgu e ka dënuar dhjetra herë dhe do të vazhdojë ta dënojë shtetin, dhe ju nuk mund ta komandoni dhe korruptoni Strasburgun, që të veprojë me dy standarde se ndrysha ajo nuk mund të quhet më Gjykatë. Ju që populli ju ka votuar keni në dorë dhe alternativën e zgjidhjes që është propozimi i berë me draftin e Shoqatës Pronësi me Drejtesi në vitin 2013. Ai draft nuk është përfillur dhe nuk është analizuar sepse po të zbatohen detyrimet Kushtetutese, oligarkisë politike u preken interesat, për pronat që kanë perfituar padrejtesisht. Kjo është e vetmja arsye që ligjet e pronave janë ngaterruar vazhdimisht. Nëse e ju do ta votoni përsëri këtë ligj, ju po dilni hapur kundër Europës, kundër rrekomandimeve të përsëritura të Gj.Strasburgut dhe Kushtetutës së vendit , për të mbrojtur abuzimet e deritanisheme.

Zotërij deputetë: Ne besojmë se ju do ngriheni në lartësinë morale të deputetit. Keni shansin të beni nji ligj qe e zgjidh drejtë problemin kangrenë të pronave. Pikërisht për këtë ju ftojmë ta rishikoni ligjin, të mos e votoni politikisht se do shtoni padrejtesine. Nese doni alternativën që e zgjidh problemin mirë shpejt pa kosto dhe në përputhje me Kushtetutën shqyrtoni si alternativeë propozimin e pronarëve dhe do jeni faqebardhë, duke e zgjidhur këtë çështje nji here e mirë.

Themeli i reformës në drejtësi duhet të fillojë me pronën, në të kundërt, do të vazhdojë oligarkia kleptokratike e periudhës së pluralizmit postkomunist.

Për Kryesinë e Koalicionit të Pronarëve Shqiptarë
Av. Axhem Ymeri

 

Ky zë u postua te Albanian Authorities, European Court of Human Rights, European Integration, International Organisations (OSCE, World Bank) dhe u etiketua si , , , , , , nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

1 mendim mbi “DEPUTETË, RISHIKONI LIGJIN PËR PRONAT!

  1. Jam shume e befasuar nga vendimi i fundit te ligjit per kthim e kompensim .Keto ndodhin vetem ne Shqiperi qe ti rrembehet prona e malli i atij qe e ka me djers e ta shijoj Ai qe nuk ngopet si shushunja qe thith gjakun.Kjo qe ndodh ne vendin tone per Europen dhe Boten eshte qesharake dhe e pa besueshme.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s