Fatura 8 mld euro, FMN: pronat dhe koncesionet rrezik për vendin

Botuar në MAPO, 17 Jan 2016

rreshen-kalimashFondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi se Shqipëria kërcënohet nga një sërë rreziqesh të larta të financiare, ku më kryesori është ai që lidhet me faturën e kompesimit të pronave. Në një raport të posaçëm për Shqipërinë, FMN thotë se, pretendimet për kompesimin e ish-pronarëve janë sa 70% e Prodhimit Kombëtar, që në vlerë i korrenspondon një shifër prej 7 miliardë eurosh.

Kjo është një kosto e pamundur për Shqipërinë ndaj qeveritë e kanë shmangur përmes uljes së vlerave të kompesimit, që kanë dhënë për pronarët por edhe shtyrjen në kohë.

Pak muaj më parë, qeveria aktuale miratoi një ligj të ri për kompesimin e pronarëve. Sipas ligjit, në dhjetë vitet e ardhshme buxheti do të paguaje 50 miliardë lekë ose 500 milionë dollar, si kompesim financiar për pronarët dhe në të njëtën kohë qeveria do të vendos edhe një fond pronash, për kompesim fizik me vlera e të cilave përllogaritet rreth 80 miliardë lekë ose 800 milionë dollarë.

Sërish këto shifra janë dukshëm shumë më të vogla nga pretendimet e pronarëve, pasi qeveria ka ulur fort si çmimin e pronave për kompesim, ashtu edhe masën fizike të tyre.

Por shqetësimi i FMN-së, është se vendimet mund të sfidohen në Gjykatën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, e cila mund t’u japë të drejtë pronarëve duke detyruar qeverinë të paguajë fatura më të larta.

Koncesionet

Veç rrezikut me shumë shifra që vjen nga pronat, ekspertët e FMN-së thonë se, një tjetër kërcënim për qëndrueshmërinë financiare të vendit po shndërrohen konçesionet.

Sipas raportit, deri më tani qeveria shqiptare ka nënshkruar të paktën 55 marrëveshje të partneritetit publik-privat, në të cilat ka marrë përsipër një pjesë direkte të kostove, ose në formën e garancive ose si pagesa direkte.

Sipas FMN-së, fatura totale e tyre është sa 7% e prodhimit Kombëtarë ose gati 700 milionë euro.

Këtu përfshihet shërbimi i skanimit me një kosto sa 2% e PBB-së, ai i check up-it që kushton sa 1% e PBB-së dhe konçesioni i Milot-Morinës ose rrugës së “Arbrit” që mund ta fryjnë edhe më shumë faturën.

Të gjitha këto janë detyrime të fshehta të cilat nuk figurojnë në shifrën zyrtare të borxhit, por nëse do të materializohen atom und të vënë në vë shtirësi të thellë financiare Shqipërinë duke cënuar stabilitetin e vendit.

 

Ky zë u postua te Uncategorized dhe u etiketua si nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

1 mendim mbi “Fatura 8 mld euro, FMN: pronat dhe koncesionet rrezik për vendin

  1. Seri Allushi,
    Drejtuesit e Shtetit e te politikes Pozite dhe Opozite pergjigjes te padiskutueshem dhe te vetemit per situaten jo vetem qe qindra mije kerkesa te pronareve nuk i perfillin e nuk bejne drejtesi sipas kushtetutes, por nuk duan te ndegjojne se cfare u thone edhe Institucionet prestigjoze nderkombetare FMN dhe GJEDNJ ne Strasburg, per rrezikun e falimentimit te Shtetit nga fatura e kompensimit te Pronave. Realisht stuata eshte identike si ne vitin 1996-97 me Piramidat, por populli ja ktheu patkojte qeverise Berisha dhe pasojat dihen . Edhe sot treshja Rama – Meta – Berisha kane gjithe te drejten e gjithe mundesite qe ta zgjidhin kthimin e prones dhe pa pasoja sociale, por keta kerkojne ta imponojne zgjidhjen ne rruge anti demokratike pa perfillur te drejten nderkombetare e pa zbatuar kushtetuten per pronen. Keta zoterinj kerkojne te bejne reforme ne drejtesi duke u marre me emerat e gjyqetareve e te prekuroreve e duke synuar kapjen e ketyre institucioneve, por ne u themi se reforma ne drejtesi behet duke bere vete Shteti drejtesi pra reforma ne drejtesi behet duke nisur nga zbatimi i kushtetutes e nga kthimi i prones qe eshte themeli i Demokracise. Populli e ka te qarte se gjithe te zezat i vijne vetem nga Klasa Politike e drejtuesit e saj , te cilet duhet te reagojne sa nuk eshte von.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s