Sherri për një copë tokë, vret me thikë kushëririn 50-vjeçar

Koment

Dekriminalizimi duhet te filloje nga shteti i cili duke mos zbatuar Kushtetuten e ka futur jo vetem konfliktin por dhe krimin brenda familjes. Gazeta Shqiptare e datës 9.03.2015  njofton se kushëriri qëllon me thikë kushëririn për shkak të konfliktit për tokën. I aksidentuari përfundoi me vdekje. Kjo vdekje i shtohet konflikteve dhe  vdekjeve që ka shkaktuar anarkia e pronës prej kohës së ndryshimit të sistemit në vitin 1991 e deri më sot.  Pse ky numër, që kalon disa mijëra dhe është një bilanc lufte, nuk shqeteson institucionet?

Gazeta Shqiptare, 9 Mars 2015 

VLORE – Një konflikt i hershëm për tokën i ka kushtuar shtrenjtë një 50-vjeçari nga Selenica e Vlorës, i cili është qëlluar për vdekje me thikë nga kushëriri i tij. Ngjarja e rëndë ndodhi dje, rreth orës 09:00, në këtë fshat. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Vlorë, bënë me dije se viktima Ferdinand Mitro, gjatë një konfrontimi fizik me djalin e xhaxhait të tij, Spiro Mitro, ka gjetur vdekjen pas një goditjeje me thikë. Të njëjtat burime deklaruan se dy kushërinjtë, fqinjë me njëri-tjetrin, prej kohësh kishin konflikt për një copë tokë. Mësohet se pasi janë konfliktuar verbalisht, me sharje dhe fyerje, dy kushërinjtë janë përleshur mes tyre. Sipas bluve, dyshohet se 45-vjeçari në sherr e sipër ka nxjerrë një thikë dhe e ka goditur 50-vjeçarin, duke e plagosur atë rëndë. Ndo-nëse Ferdinand Mitro u transportua me urgjencë drejt Spitalit Rajonal të Vlorës, nuk mundi t’u shpëtonte dot plagëve të marra, të cilat i kishin prekur organet jetësore. Ndërkohë, sapo është njoftuar për krimin, policia mbërriti menjëherë në vendin e ngjarjes dhe bëri të mundur arrestimin e autorit të dyshuar. Gjatë dëshmisë së tij në polici, Spiro Mitro pohoi autorësinë e krimit. Ndër-kohë, ai ka deklaruar para oficerëve të policisë së nuk ka dashur kurrsesi ta vrasë kushëririn e tij, por vetëm ta trembë. Sakaq, forcat e Rendit, pasi kanë mbledhur dëshmitë e banorëve të zonës të cilët rezultuan dëshmitarë të krimit, po vijojnë hetimet për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje.

Ky zë u postua te Albanian Authorities, Posts in Shqip dhe u etiketua si , nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s