Rama shpërndan 600 legalizime falas në “Don Bosko”: Shumë familje peng prej 20 vitesh për një copë letre

Sot News, 11 mars 2015

Rama shpërndan 600 legalizime falas në “Don Bosko”: Shumë familje peng prej 20 vitesh për një copë letre
Kryeministri Edi Rama ndodhet në zonën e “Don Bosko” të kryeqytetit për të shpërndarë leje legalizimi.
Gjatë fjalës së tij, kryeministri Rama thekson se shumë familje janë prej 20 vitesh peng të një copë letre, duke e quajtur këtë një ditë të shënuar. Ndërsa, akuzon opozitën se gënjyen për vite për legalizimet.
“600 leje janë gati për hipotekim. 1520 familje përfitojnë leje legalizimi. Shumë familje, peng të një cope letër. Ditë e shënuar, shumë familje e presin prej 20 vitesh. Opozitarët gënjyen për vite për legalizimet. Ata akuzuan se unë nuk doja të jepja lejet”, shprehet Rama.
Ky zë u postua te Albanian Authorities, Posts in Shqip nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s