60 ditë për vetëdeklarimin e pronave në bregdet

Artikulli i mëposhtëm njofton se qeveria ofron një afat të ri për legalizimin e ndërtimeve pa leje. Ndërkohë që pronarët e ligjshëm vazhdojnë të merren nëpër këmbë…

——————————————————————————————————————————–

Nga Eva Hoxha, Gazeta Shekulli, 20 Shkurt 2015

Qytetarët që nuk kanë pronësi mbi truallin e blerë në zonat bregdetare, duhet të paraqiten pranë ALUIZNI-t

Kreu i ALUIZNI-t Artan Lame, njoftoi sot për rihapjen e procesit të vetëdeklarimeve në zonat bregdetare. Të gjithë qytetarët që kanë blerë në bregdet apartamente nga subjekte ndërtuese, të cilët nuk kanë pronësi mbi truallin, do të kenë mundësinë që brenda 60 ditësh të dorëzojnë pranë zyrave të ALUIZNI-it kërkesën për t’u bërë pronarët të truallit.

“Qytetarët që nuk kanë pronësi mbi truallin e blerë në zonat bregdetare, duhet të paraqiten pranë zyrave tona, nga 23 shkurti deri në 24 prill të këtij viti”, tha Lame.

Lame theksoi se vitin që shkoi u miratuan ndryshimet që e bënin të mundur zgjidhjen e këtij problemi, ndërsa sot ai lajmëroi për hapjen e afatit të ri të kërkesave të qytetarëve, për blerjen e truallit.

“Deri tani kanë aplikuar 91 subjekte, për rreth 1200 apartamente që i kanë blerë e nuk i regjistrojnë. Janë edhe qindra të tjerë që nuk munden t’i regjistrojnë këto prona. Këto apartamente gjenden në zonat e plazhit”, tha Lame.

Informacione të mëtejshme mbi dokumentacionin e nevojshëm për këtë proces, do t’i gjeni nga nesër, në faqen zyrtare të ALUIZNI-t.

Ky zë u postua te Albanian Authorities, Posts in Shqip dhe u etiketua si , nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s