Mbi 550 dosje të pavlefshme, qindra të tjera nuk gjenden

Gazeta Telegraf më 26/01/2015

Keneta_Durres_01Thellohet skandali me legalizimet në Durrës, Prokuroria nis hetimin nga e para

Prokuroria e Durrësit i është rikthyer hetimit nga e para për degën e ALUIZNI-t në Durrës, pasi ka zbuluar dhe marrë informacione të tjera nga KLSH dhe DPALUIZNI-t lidhur me abuzimet. Fjala është për mbi 550 dosje të cilat u përkasin objekteve pa leje të cilat kanë mangësi në dokumentacion, falsifikime dhe shkelje ligjore dhe, padyshim, që janë klasifikuar të pavlefshme.

Dega e ALUIZNI-t në Durrës prej disa muajsh ka nisur verifikimet në terren të çdo dosje, sidomos në ish-Kënetë, ku abuzimi ka qenë më flagrant, në Spitallë, lagjen 14 Shkozet, lagjen 13 Plazh, tek Shkëmbi i Kavajës, në Rrashbull, Gjirin e Lalëzit, Porto-Romano, etj.. Faktet e reja të dala dhe të zbuluara, edhe nga një ekip kontrolli nga Drejtoria e Përgjithshme e ALUIZNI-t dhe KLSH-së, kanë treguar dhe dokumentuar shkeljet dhe abuzimet.

Organi akuzës, pas hetimeve të nisura qysh muajin maj 2014, tashmë është rikthyer për të dokumentuar dhe arkivuar faktet e reja të dala nga qindra dosje të tjera. Mbi 550 dosje dhe qindra të tjera janë gjetur të parregullta dhe të pavlefshme, janë gjetur të hedhura, të grisura, të lagura dhe me dokumentacion të paligjshëm. Hetuesit thanë se “shkalla e abuzimit dhe rrethi i personave që janë nën hetim, lidhur me abuzimet në procesin e legalizimit në degën e Durrësit ka përmasa të mëdha, janë dhjetëra punonjës dhe ish-drejtuesish, që mbajnë përgjegjësi ligjore, që kanë lejuar dhe marrë përsipër legalizimin në troje të cilat prekin projekte zhvillimi të qytetit dhe zonave turistike, qindra dosje me të cilat ne po ngremë akuzat për personat përgjegjës, duke mos harruar se dëmi financiar arrin në miliona lekë”.

Zbulimi dhe thellimi i skandalit të legalizimeve në Durrës, zgjerimi i hetimeve ka nxjerrë edhe emra ish-ministrash e deputetësh, që kanë luajtur rolin e “eprorit” dhe ndërmjetësit për ish-drejtuesit e ALUIZNI-t Durrës, duke lejuar dhe tentuar të legalizojnë objekte në zona arkeologjike, turistike dhe troje me ish-pronarë deri vitet e fundit. Sipas burimeve hetimore “të gjitha objektet e paligjshme do të jenë objekt hetimi, për ata që toleruan ngritjen e tyre, por edhe objekt i fadromave, pasi janë objekte që kanë groposur kolektorë, objekte arkeologjike, apo kanë penguar projekte të zgjerimit të qytetit dhe investimeve”. Hetuesit thanë se “ndoshta fundi i muajit prill 2015, do të jetë edhe afati fundit i dorëzimit të dosjeve voluminoze të ALUIZNI-t Durrës në Gjykatë”

Nga Ben Delimeta


Copyright © 2012 Gazeta Telegraf. All rights reserved.

Ky zë u postua te Albanian Authorities, Posts in Shqip dhe u etiketua si , nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s