Pronarët kundërshtojnë zgjerimin e afatit për legalizim të ndertimeve pa leje nga 2006 në 2009

Kliko për të lexuar artikullin “Pronarët kundër ligjit: Mos shtyni afatin e legalizimeve”, Botuar në sitin e gazetës Panorama, më 28 Prill 2014

 

 

Ky zë u postua te Uncategorized nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

2 mendime mbi “Pronarët kundërshtojnë zgjerimin e afatit për legalizim të ndertimeve pa leje nga 2006 në 2009

  1. Sali berisha i beri shqitaret te pelqejne vjedhjen e prones se tjetrit . Emri tij por dhe i politikaneve te tjere perfshi Edi Rama dhe Lulzim basha etj etj historiaa do ti vendosi ne vendin e hajduterise.

  2. Pronaret shqipetare, vecanerishte ata te tokave, jane ata qe jane persekutuar egersisht e deri ne extrem nga Klasa Politike Shqipetare ne keta 23 vjet. Nje klase politike e shteti me qeverite qe prodhon ajo qe nuk zbatojne kushtetuten, qe shumica e popullit e ka votuar, cfare meriton ?…… Rezistence e mosbindje , por shoqatat qe kane marre persiper te mbrojne te drejtat e pronareve e ti drejtojne e udheheqin ata deri ne fitoren e asaj te drejte qe kushtetuta u a garanton, nuk po e bejne ate qe duhet, madje ka prej tyre qe e sabotojn kthimin e prones tek i zoti. Me kete rast u themi te gjithe atyre qe kane marre padrejtesishte takat prona te te tjereve se sido qe te ndodhe jo Sali Berisha e Edi Rama, por edhe Lenini te ngrihet nga Varri e tu jape certifikata pronesie, ta dine mire se ato (tokat) ata mund ti perdorin ato sa per te prodhuar e ngrene fasule, sa kohe qe i mbron qeveria qe shkel kushtetuten, por, sic dihet Qeverite…. ……dhe tokat jane te atyre qe i kane trasheguar nga te paret e tyre. Prandaj bejne mire qe me mirekuptim e burrerisht te veprojne ashtu sic vepruan burrat e 2/3 e Shqiperise qe nuk pranuan te zbatojne ligjin 7501e as te marrin token e tjeterit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s