Cështja e pronës “zgjoi” dhe ushtarakët

Intervistë me Prof.Dr. Gëzim Boçarin botuar në gazetën Telegraf, 22 Gusht 2013
Nga Ledjana Saliu

Prona bëri që më në fund të reagojnë dhe ushtarakët, që deri më tani kanë heshtur për këtë problem madhor. Mesa duket, duhej ky ndërgjegjësim, që mbarë shoqëria të kuptojë që zgjidhja e problemit të pronës, kërkon reagimin e të gjithëve. Ky është reagimi i prof.dr. Gëzim Boçarit, dhënë në një intervistë për gazetën “Telegraf”, pas zhvatjes së pronave ushtarake nga qeveria në pushtet. Sipas prof. Boçarit, kjo qeveri nuk ka respekt as për Kushtetutën dhe as për vendimet gjyqësore, madje sipas tij, Qeveria Berisha ka gënjyer dhe ndërkombëtarët për këtë çështje: “Rasti më ekstrem ku Shteti raporton në Strasburg se vendimi i Gjykatës është ekzekutuar, kur realisht nuk është ekzekutuar, nuk ka nevojë për koment”. Sipas Boçarit, pluralizmi ynë 23 vjeçar nuk bëri asgjë, përveçse zhvilloi kulturën e pandëshkueshmërisë, korrupsionit dhe mentalitetit klanor. Qëndrimin e politikës anti-pronar, Boçari e shikon si sëmundje, por jo të thjeshtë. “Në Shqipëri nuk ka demokraci, dhe rrezik kombëtar janë politikanët që do të vazhdojnë të bëhen pengesë që prona e trashëguar të mos kthehet në origjinë sipas detyrimeve kushtetuese”, shprehet Boçari, i cili thotë se zgjidhja e problemit të pronës është një sfidë për qeverinë Rama.

Kliko për të lexuar intervistën e plotë: Gazeta Telegraf, Prof.Dr.Gëzim Boçari_ Çështja e pronës “zgjoi” dhe ushtarakët »

Ky zë u postua te Uncategorized nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s