Reagim i Bregdetit ndaj Përgjigjes së Bankës Botërore

Shoqata Bregdeti detyrohet të denoncojë përsëri rrugën e gabuar dhe qëndrimin e papërgjegjshëm të Bankës Botërore, të shprehur në përgjigjen e datës 21 maj 2013. Kjo përgjigje është nënshkruar nga znj. Kseniya Lovovsky, drejtuese aktuale e Bankës Botërore në Shqipëri për Shoqatëns “Pronësi me drejtësi” dhe “Bregdeti”, në emër të z. Philippe Le Houerou, zv. President i B.Botërore për Europën pas Apelit që i kemi drejtuar institucioneve ndërkombëtare me dt 31 mars 2013.

Ky shkrim u botua nga gazeta Dielli dhe disa gazeta të tjera.

KLIKO mbi imazhin për të lexuar tekstin e plotë

KLIKO mbi imazhin për të lexuar tekstin e plotë

Ky zë u postua te Albanian Authorities, International Organisations (OSCE, World Bank), Posts in Shqip, Uncategorized nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

3 mendime mbi “Reagim i Bregdetit ndaj Përgjigjes së Bankës Botërore

 1. Comment: PA ZGJIGJUR PROBLEMIN E PRONES NUK KA DEMOKRACI
  Kam lexuar ne internet shkrimet e fundit te botuara ne gazeten Telegraf qe zz. Rrapo Danushi Niko Nesturi dhe Gezim Boçari i adresojne znj Lovovski , ambasadore e W.Bank ne Tirane. Shpresoj qe zonja Lovovski t’i kete analizuar me qetesi keto kritika dhe te mos heshti, por edhe nese ajo hesht shpresoj se gazetaret do dine ta zhvillojne kete problem qe i shqeteson te gjithe. Çdo pronar qe sillet neper gjykata dhe dyer te zyrave do te kishte shume ma teper per te thane por mesa duket kane frike , se veç qe po i grabisin pronen por po i lene edhe pa pune . Prona e trasheguar ashte atdheu u secilit dhe askush nuk kate drejte ta mohoje. Pavaresisht se veprimet i kane bere politikanet shqiptare, por eshte menaxhimi i keq i bankes Boterore por dhe i ambasadorëve te tjere te BE, OSBE ,USA qe keni heshtur per 22 vjet dhe keni lejuar shkeljen e parimeve me themelore te nje shoqerie demokratike. Ju personalisht zonja Lovovski jeni bashkefajtore ne kete krim te organizuar sepse keni financuar dhe keni justifikuar vejedhjen e pronave dhe po te kishti zbatuar parimet per te cilat pretendojne shoqata , çdo gje do te kishte ecur ne rrugen e demokracise. LIdhur me intervisten e ish ambasadorit Withers dhane ne Zerin e Amerikes, asesi nuk nund te thuash se ne Shqiperi ka shtet demokratik. Mbi ju znj. Lovovski dhe ambasadoret e tjere rendojne shkelja e parimeve baze te njerezimit, te respektuara qe ne zanafillen e tij e jo ma sot ne demokraci. Ju jeni nxitesit per konfliktet dhe vrasjet e shqiptareve ndermjet tyre per shkak te prones. Ju po kultivoni vesin e turpshem te vjedhjes se prones se tjeterkuj. Ju dhe ambasadoret e tjere qe deri sot jeni pajtuar me kete anarki, duke u justifikuar me ndonje kritike te mbytur , mund te shlyeni nje pjese te mekateve tuaja vetem duke zbatuar parimet morale dhe kushtetuese per pronen ashtu sic zbatohen ato ne SHBA dhe Europe. Por Shqipria do vazhdoje te shkaterrohet, ajo nuk mund te rilindi siç pretendon Edi Rama duke bere legalizime dhe duke firmosur tapi atyre qe kane shkelur ligjet dhekane pushtuar pronen e tjeterkujt . Po ashtu demokracia nuk mund beje perpara siç thote Sali Berisha , pa i kthyer pronen e grabitur pronarit te ligjshem. Çdo gja fillon me kthimi ashtu siç e ka parashtruar shoqata. Une falenderoj redaksine e gazetes Telegraf, qe ashte e lire dhe e hapur per kete problem qe na shqeteson te gjith shqiptareve. Shpresoj qe znj. Lovovski se bashku me Sali Berishen Edi Ramen dhe ambasadoret e BE,OSBE dhe BE do te gjejne kohen te ulen se bashku ne tryeze dhe te bien dakort qe problemin 22 vjeçar te pa zgjidhur te prones te mos e shfrytezojne per deklarata elektorale, por te bien dakort se qe ne seancat e tara ne Parlamentin e ardhshem do diskutojne projektligjin e shoqates

  Ne faqen e internetit te shoqatave, une e kam lexuar dhe studiuar projektligjin e shoqates per pronen. Nuk jam specialist i kesaj fushe por jam shume i kenaqur pasi ai e zgjidh problemin tim te prones qe me kane grabitur . Me sa kuptoj kjo eshte zgjidhja ma e mire ne perputhje me parimet e pergjithshme dhe me situaten e krijuar . Do te ishte ne nderin e analisteve te politikes dhe te gazetave te tjera hapin si problem te dites zgjidhjen e problemit te prones.
  lorostajka

  • Liria e fjalës, e lëvizjes…, respektimi i pronës private, zgjedhjet e lira….= Shtet demokratik
   Pas 20 vjetësh “demokraci” Shqipëria ende nuk ka zgjidhur çështjen e pronësisë, megjithë angazhimet ndërkombëtare, nenin 181 të Kushtetutës, vendimet e Strasburgut…

   Duke iu bashkuar përpjekjeve tona (shih faqen “act now”) ju na ndihmoni të bëjmë presion që kjo çështje të mos vazhdojë të zvarritet më.

   Faleminderit për mbështetjen!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s