Appeal to 54 Key People & Organizations worldwide

Support for a fair Property Strategy and Draft Law

Associations “Pronësi me drejtësi” and “Bregdeti” write to 54 key personalities and organizations worldwide, directly or indirectly involved in property related issues in Albania. The appeal is an invitation to support the associations’ strategy as materialized in the proposed draft-law which aims at achieving a complete and sustainable solution to the property rights issue (return of properties confiscated by communist regime) in Albania.

The appeal is addressed to key persons in organizations and States such as European Union, Council of Europe and United States as well as their diplomatic representations in Tirana.

The appeal, the draf law and the list of addressees are indicated below:

 1. Appeal (sample) (en) 20130325 Associations Appeal to Fule
 2. Draft law on property: draft Law_on_Property in English
 3. The appeal was addressed to following people:
 • Dr. Jim Yong Kim, President, The World Bank
 • Mr. Kaushik Basu, Senior Vice President and Chief Economist, The World Bank
 • Mr. Philippe Le Houérou, Vice President for Europe and Central Asia, The World Bank
 • Ms. Jane Armitage, Country Director and Regional Coordinator for Southeast Europe, The World Bank
 • Mr. Philip H. Gordon, Assistant Secretary, Bureau of European and Eurasian Affairs, U.S. Department of State
 • Mr. Jonathan M. Moore, Director, Office of South Central European Affairs, Bureau of European and Eurasian Affairs, U.S. Department of State
 • Mr. Robert A. Hand, Policy Advisor, U.S. Helsinki Commission
 • Rep. Christopher H. Smith, Chairman, U.S. Helsinki Commission
 • Rep. Benjamin L. Cardin, Co-Chairman, U.S. Helsinki Commission
 • Mr. Thorbjørn Jagland, Secretary General, Council of Europe
 • Ms. Ardita Abdiu, Head of Unit, Economic Crime Cooperation Unit, Department of Action against Crime, Directorate of Information Society and Action against Crime, DG I – Directorate General of Human Rights and Rule of Law, Council of Europe
 • Mr. Thomas Hammarberg, Commissioner for Human Rights, Council of Europe
 • Mr. Gianni Buquicchio, President, Venice Commission, Council of Europe
 • Mr. Thomas Markert, Secretary General, Venice Commission, Council of Europe
 • Mr. Van Rompuy, President, European Council
 • Mr. Enda Kenny, Chairman, Irish Presidency of the Council of the European Union
 • Mr. Eamon Gilmore, Minister for Foreign Affairs & Trade, Irish Presidency of the Council of the European Union, Chairperson-in-Office of OSCE
 • Mr. Audronius Ažubalis, Minister for Foreign Affairs, Lithuanian Presidency of the Council of the European Union
 • Mr. Nicolai Halby Wammen, Minister for European Affairs of Denmark
 • Mr. Mark Rutte, Prime Minister of The Netherlands
 • Mr. Frans Timmermans, Minister of Foreign Affairs of The Netherlands
 • Mr. José Manuel Durão Barroso, President The European Commission
 • Ms. Catherine Day, Secretary-General, The European Commission
 • Mr. Štefan Füle, European Commissioner for Enlargement and Neighbourhood Policy, The European Commission
 • Mr. Pierre Mirel, Director, European Commission’s DG Enlargement Unit for Albania, Bosnia & Herzegovina, Montenegro, Serbia and Kosovo Issues, The European Commission
 • Ms. Viviane Reding, Vice-President & Commissioner, Justice, Fundamental Rights and Citizenship, The European Commission
 • Baroness Catherine Ashton, Vice-President & High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy, The European Commission
 • Ms. Cecilia Malmström, Commissioner for Home Affairs, The European Commission
 • Mr. Martin Schulz, President, European Parliament
 • Mr. Hannes Swoboda, MEP, President, Group of Progressive Alliance of Socialists & Democrats, European Parliament
 • Mr. Joseph Daul, MEP, Chairman, Group of the European People’s Party & European Democrats, European Parliament
 • Mr. Eduard Kukan, Head of Delegation, Relations with Albania, Bosnia & Herzegovina, Serbia, Montenegro and Kosovo, European Parliament
 • Mr. Luis Marco Aguiriano Nalda, Director-General, Directorate-General for External Policies of the Union, European Parliament
 • Mr. Lamberto Zannier, Secretary General, Organization for Security and Cooperation in Europe
 • Mr. Kelsey Zahourek, Executive Director, Property Rights Alliance (U.S.A.)
 • Mr. Rupert Pennant-Rea, Chairman, The Economist Group
 • Ms. Louise Arbour, President & Chief Executive Officer, International Crisis Group
 • Mr. Robin Bew, Editorial Director/Chief Economist
 • Mr. Gabriel Partos, Editor/Economist, Economist Intelligence Unit
 • Mr. Cobus de Swardt, Managing Director, Transparency International
 • Ms. Anja Osterhaus, Regional Programme Manager, Transparency International
 • Ms. Tinatin Ninua, Regional Coordinator for South East Europe, Transparency International
 • Mr. David J. Kramer, President, Freedom House
 • Ms. Jacquelyn J. Bennett, Chief Operating Officer, Freedom House
 • Ms. Susan Corke, Director for Eurasia Programs , Freedom House
 • Mr. John Packer, Chairperson, Board of Directors, COHRE
 • Mr. Raymond Baker, Director, Global Financial Integrity
 • Mr. Tom Cardamone, Managing Director, Global Financial Integrity
 • Mr. Janusz Bugajski, Senior Associate, Europe Program, Center for Strategic and International Studies (U.S.A.)
 • Clarissa de Waal, M.A., M.Phil., Ph.D. Newnham College, University of Cambridge
 • Mr. Gary Q. Kokalari, President, Albanians for a Democratic Albania (U.S.A.)
 • Ms. Kathrine M. Kelm, Expert in Property Issues (U.S.A.)
 • Mr. Ettore Francesco Sequi, Ambassador, Delegation of the European Union to Albania
 • Mr. Eugen Wollfarth, Head, OSCE Presence in Albania
 • Mr. Alexander A. Arvizu, Ambassador, Embassy of the United States to Albania
 • Ms. Carola Müller-Holtkemper, Ambassador, Embassy of Federal Republic of Germany to Albania
 • Mr. Martin de la Beij, Ambassador, Embassy of Netherlands to Albania
 • Mr. Mads Sandau-Jensen, Ambassador, Embassy of Denmark to Albania
 • Mr. Nicholas Cannon OBE, Ambassador, Embassy of United Kingdom to Albania
 • Ms. Christine Moro, Ambassador, Embassy of France to Albania

Recommended: Sign our petition RETURN PROPERTIES CONFISCATED BY COMMUNIST REGIME, NOW!

Ky zë u postua te Albanian Authorities, European Court of Human Rights, European Integration, International Organisations (OSCE, World Bank), Other countries' experience, Posts in English nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s