Bregdeti reiterates its demands to the World Bank

The World Bank & Inspection Panel's headquarte...After receiving a superficial and unsatisfying reply to its letter of September 28, Bregdeti wrote back to express its regret for such a missed opportunity to reflect on the errors and wrong orientations contained in the Issue Brief “Governance in the Protection of Immovable Property Rights in Albania: A Continuing Challenge”, second edition, April 2012, whose recommendations are in conflict with the Albanian Constitution, articles 41 and 181, and fundamental rights, namely the property rights.Bregdeti believes that any economic advice or project of any International Organization should first and foremost be in line with the Constitution and Fundamental Rights of the Country. Bregdeti will endeavor to secure that the fundamental right of property as enshrined in the Albanian Constitution, articles 41 and 181, is respected by the Albanian Government as well as by International Organizations operating in Albania and will make sure that the public and other stakeholders are informed accordingly.

To learn more read Bregdeti’s letter of 24 October 20121024_EN written after the unsatisfying reply of the World Bank of 11 October 2012 20121015_EN.

Ky zë u postua te Albanian Authorities, European Court of Human Rights, European Integration, International Organisations (OSCE, World Bank), Posts in English dhe u etiketua si , , nga defendingproperty. Faqeruani permalidhjen.

Rreth defendingproperty

Përmes www.defendingproperty.com shoqatat "Pronësi me drejtësi" dhe "Bregdeti" synojnë të sensibilizojnë shoqërinë civile shqiptare dhe ndërkombëtare dhe donatorët e miqtë e Shqipërisë mbi problemin e pronave dhe kërkesat tona për zgjidhjen e tij: kthim i menjëhershëm i pronave të konfiskuara nga komunizmi pronarëve të ligjshëm dhe mirëadministrim i të drejtave të pronësisë. Kthimi i pronave dhe respektimi i të drejtës themelore të pronësisë private janë nga premtimet kryesore të shtetit të ri demokratik shqiptar të fillimit të '90. Deri më sot ky angazhim nuk është realizuar. Përkundrazi, politikanët e të dyja anëve kanë abuzuar me pronat dhe i kanë përdorur si burim pasurimi personal ose klanor, ndër të tjera për të siguruar vota. Zgjidhja e këtij problemi 20 vjeçar kondicionohet nga funksionimin korrekt i shtetit ligjor dhe mposhtja e korrupsionit; zgjidhja do t'i hapë rrugën investimeve serioze dhe është një nga kushtet kryesore për integrim evropian. Me qindra raste janë dërguar para Gjykatës Europiane të të Drejtave Njerëzore dhe Gjykatave shqiptare. Në sit do të gjeni dokumentet tona kryesore si dhe KËRKESAT TONA URGJENTE PËR AUTORITETET SHQIPTARE https://defendingproperty.com/our-position/shqip/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s